مطالب مفید

آشنايي با مدارک مورد نياز برای تاسيس مهد كودك

آشنايي با مدارک مورد نياز برای تاسيس مهد كودك

 

■  اشاره:
مهدکودک به مرکزی گفته می‌شود که مسئولیت مراقبت و فرآیند یاددهی-یادگیری کودکان در ابعاد زیستی، روانی و اجتماعی را بر عهده دارد و با فراهم کردن فرصت‌ها و تجارب یادگیری متنوع برای کودکان از سن شش ماه تا قبل از سن ورود به دبستان تحقق این مهم را فراهم می‌کند.  مهدکودک‌ها به انواع مختلف تقسیم می‌شوند که از جمله آنها می‌توان به مهد شهری، روستامهد، مهدکودک تمام وقت، مهدکودک نیمه‌وقت، مهد کودک پاره‌وقت، مهدکودک شبانه‌روزی و مهدکودک غیرانتفاعی اشاره کرد.
بر اساس آخرین آمار در ایران بیش از 14 هزار مهدکودک شهری و روستایی فعالیت‌دارند.
■ مدارک لازم برای تاسيس مهد كودك  
افرادی که صلاحیت لازم برای تأسیس مهدکودک را دارند می‌توانند با رجوع به ادارات بهزیستی با ارائه مـــدرک خــــود در این زمینه اقدام کنند. در آیین‌نامه مربوطه مدارک لازم برای این کار به شرح زیر اقلام شده است:
1- تصویر تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی.
2- تصویر آخرین مدرک تحصیلی و مطابقت آن با اصل.
3- شش قطعه عکس 4×3.
4- تاییدیه صلاحیت فردی از گزینش سازمان .
5- گواهی سلامت جسم و روان به تایید روان‌پزشک معتمد سازمان.
6- گواهی گذراندن دوره آموزشی مدیران مهدکودک طبق دستورالعمل مربوطه.
7- گواهی سابقه کارآموزشی یا دوره کارورزی به تایید بهزیستی استان .
8- ارائه تاییدیه سازمان تبلیغات اسلامی برای متقاضیان مهدکودک قرآنی.

■ موافقت اصولی
موافقت اصولي موافقت‌نامه‌ای است که کمیسیون صدور پروانه فعالیت استان پس از طی مراحل پیش‌بینی شــــده در این دستورالعمل برای متقاضی صادر می‌نماید تا متقاضی نسبت به معرفی و آماده نمودن ساختمان و تجهیز آن در شهر مربوطه، تأمین نیروی انسانی موردنیاز و ارایه مدرک لازم، اقدام نماید. اعتبار موافقت اصولی یک سال و برای 6 ماه قابل تمدید و غیرقابل انتقال به غیر می‌باشد.

■ موسس
شخصیت حقیقی یا حقوقی است که پس از طی مراحل اداری موفق به دریافت موافقت اصولی و سپس پروانه فعالیت می‌گردد. در صورتی که موسـس دارای شخصیت حقوقی باشد باید اساسنامه موسسه نیز به تایید سازمان بهزیستی رسیده باشد.

■ مدیر موسس
 شخص مونث حقیقی است که از شرایط تاسیس و مدیریت مهد کودک برخوردار است و خود با دریافت پروانه فعالیت و کارت مدیریت، مدیریت مهدکودک را عهده‌دار می‌گردد.

■ شرايط نيروي انساني مهدکودک
1- مدیر مهدکودک.
2- معاون مهدکودک با مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالاتر برای مهدهای کودک با ظرفیت بیش از 100 نفر.
3- مربی مهدکودک با تحصیلات حداقل دیپلم یا بالاتر (مطابق با بند شش ماده 7) یک نفر به ازای هر 10 کودک شیرخوار، 15 کودک نوپا، یا 15 کودک نوباوه.
4- کمک مربی مهدکودک با تحصیلات کمتر از دیپلــم، یک نفر به ازای هر 10 کودک شیرخوار، 15 کودک نوپا، یا 15 کودک نوباوه.
5- مراقب با تحصیلات پایان دوره راهنمایی یا بالاتر یک نفر به ازای هر 10  کودک شیرخوار.
6- خدمتكار یک نفر به ازای هر 50 نفر .
7- آشپز (یک نفر) برای مهدهای کودک تمام وقت، شبانه، شبانه‌روزی و ...
8- کمک آشپز (یک نفر) برای مهدهای کودک تمام وقت، شبانه و شبانه‌روزی با ظرفیت بیش از 100 کودک.
9- حتی‌الامکان سرایدار در مرکز مقیم باشد.
10- انعقاد قرارداد با پزشک به صورت پاره‌وقت یک بار در ماه.
11- کارشناس بهداشت و تغذیه به صورت پاره‌وقــــت یک بار در هفته.
12- روان شناس به صورت پاره‌وقت یک بار در هفته.

■ شرايط ساختمان مهدکودک
1- ساختمان مهدکودک باید در مالکیت یا اجاره رسمی موسس یا مدیر موسس (دفاتر مشاور املاک دارای کدرسمی) باشد و ارائه اجاره‌نامه برای صدور پروانه فعالیت الزامی است.
2- رعایت دور بودن مهدکودک از خیابان پرتردد، مراکز پرسروصدا و خطوط راه‌آهن، کشتارگاه، محل انباشت زباله و سایر مراکزی که تولید دود، بو، گردوغبار و آلودگی می‌کند، ضروری است.
3- ساختمان مهدکودک ترجیحاً بهتر است در یک یا دو طبقه باشد و در صورت دو طبــــــــــقه بودن طبقه فوقانی به گروه سنی شیرخوار و نوپا و طبقه پایین به گروه نوباوه اختصاص یابد و راه‌اندازی مهدکــودک در ساختمان‌های چندطبــــقه با رعایت تمامی مـوارد ایمنی و تایید کمیته بلامانع است. در ضمن به هیچ عنوان نباید مهدکودک در زیرزمین راه‌اندازی شود.
4- درب ورودی مهدکودک باید بزرگ و دو لنگه باشد و همچنین ورودی حیاط مهد از پارکینگ مجزا باشد و ضمـــناً در حیاط مهدکودک به هیچ عنوان نباید وسیله نقلیه پارک شود.
5- سکونت اشخاص حقیقی و حقوقی در طبقه فوقانی مهدکودک در صورت مجزا بودن در ورودی و خروجی آن از مهد کودک بلامانع است.
6- رعایت تعداد و اندازه سرویس‌های بهداشتی (توالت و دستشویی) متناسب الزامی است؛ به صورتی که بـ‌ـــه ازاء هر 20 کودک یک چشمه توالت و یک دستگاه دستشویی تعبیه شده باشد و در ضمن داشتن یک چشمه توالت و یک دستگاه دستشویی در فضای باز مهدکودک پیشنهاد می‌شود.
7- فضایی برای ثبت نام و بایگانی پرونده کودکان و کارکنان مجهز به لوازم اداری نظیر میز، صندلی، فایل پرونده کودکان، تلفن و ... (ترجیحاً اتاق).
8- فضای سرانه با احتساب 3 مترمربع برای هر کودک شیرخوار، 2مترمربع برای هر کودک نوپا و 1مترمربع بـــــرای هر کودک نوباوه.
9- حداکثر ظرفیت کلاس‌های آموزشی برای کودکان نوپا 15 نفر و نوباوه با احتساب فضای سرانه مربوطه 20 نفر است.
10- اتاق فعالیت کودک مجهز به میز و صندلی، وسایل آموزشی، کمک آموزشی، وسایل بازی مناسب گروه‌های سنی و ...
11- اتاق بازی مجهز به خانه عروسکی و دیگر اسباب و لوازم مناسب بازی گروه‌های سنی.
12- ناهارخوری مجهز به میز و صندلی و وسایل غذاخوری مناسب.
13- آشپزخانه مجهز به تجهیزات لازم نظیر یخچال، فریزر، اجاق گاز، کابینت، ظروف مناسب و ...
14- اتاق خواب کودکان مجهز به تشک، بالش، ملحفه و تخت‌خواب برای هر کودک شیرخوار.
15- اتاق تعویض و شست و شو مجهز به دوش متحرک، وان مخصوص شست و شو، میز تعویض، دستشویی با آب سرد و گرم، سطل درب‌دار، دست‌کش یک‌بار مصرف و ...
16- حیاط یا فضای بازی ایمن‌سازی شده حداقل به مساحت 50 متر مربع،‌ مجهز به وسایل بازی مانند تاب، سرسره، الاکلنگ و ...؛ در مناطق کم‌برخوردار با تشخیص و تایید کمیته مساحت حیاط و فضای بازی مهدکودک قابل تغییر خواهد بود.
17- سیستم سرمایش و گرمایش متناسب با مناطق جغرافیایی کشور (رادیاتور، فن‌کوئل یا شوفاژ، بخاری، پکیج، کولــر...) و در ضمن تمامی سیستم‌های در دسترس کودکان باید با پوشش‌های امن محفوظ شده باشند.
18- وجود کپسول اطفاء حریق دارای کنترل فنی و بررسی ادواری با درج تاریخ  و مشخصات بازدیدکننده برای هر طبقه ضروری و الزامی است.
19- ایمن‌سازی پلکان، شیشه‌ها، ارتفاعات، پریزها، وسایل حرارتی، برودتی و ...
20- نصب هواکش و استفاده از کف‌پوش مناسب، مواد لازم بهداشتی و ...
21- درجه حرارت مناسب مهد کودک به تناسب فصول حداکثر 25 تا 27 و حداقل 20 درجه سانتیگراد است.
22- وجود جعبه کمک‌های اولیه (شامل چسب، باند، گاز استریل، بتادین ...) در محل مناسب به دور از دسترس کودکان.
لازم به ذکر است، متقاضیان راه‌اندازی مهدکودک که دانش‌آموخته مقطع کارشناسی در رشته‌های مرتبط هستند، لازم است دوره آموزشی «مدیریت مهدکودک» را سپری کنند. همچنین متقاضیانی که دانش‌آموخته مقطع کارشناسی در رشته‌های غیرمرتبط می‌باشند، می‌بایست برای تاسیس مهدکودک دوره آموزشی «موسسین مهد کودک» را طی کنند.
تهيه و تنظيم: حجت سوري


 

سایر مطالب مفید

بازیگری اشتغال در اقتصادبا ایجاد کسب و کارهای جدید كارآفريني فناورانه باعث توسعه اشتغال می‌شودچرا مخترعان کارآفرین می‌شوند؟بر اساس نتايج سرشماري(90-1365) بررسی شد وضعیت افراد دارای تحصیلات عالی در بازارکار کشورپنج رویکرد برای استفاده از تجربیات گذشته در كسب‌وكارآشنايي با مدارک مورد نياز برای تاسيس مهد كودكپيش‌زمينه‌های اجرای طرح‌های تجاریرایجترین سوالاتی که در یک مصاحبه شغلی (مصاحبه استخدامی) پرسیده می‏شوندنکات طلايي براي موفقيت در مصاحبه شغلينحوه ارزيابي طرفين مصاحبه از يكديگرآنچه مصاحبه کنندگان باید بدانند12 نكته براي جويندگان كار13 اشتباه رايج در مصاحبه10 قاعده براي موفقيت در مصاحبه استخداميواكاوي شخصيت كارجويان در ميدان مصاحبهده كليد براي رمزگشايي نتيجه مصاحبهآنچه نباید در مصاحبه شغلی انجام داد آشنايي با فنون مصاحبه استخدامیچگونگی نوشتن رزومه کاری